Elevi nemțeni câștigători la Olimpiada de Benzi Desenate, prin Biblioteca Județeană

Olimpiada de Benzi Desenate, ediția a II-a, 2021, cu tema „Poveștile campionilor olimpici ai României – Eroii sportului românesc“ are numeroși câștigători din județul Neamț.

Aceștia sunt:

– Elisabeta Mitrea, clasa a II-a, Palatul Copiilor Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – mențiune;

– Elena Izabela Popa, clasa a II-a, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț – mențiune;

– Diana Elisabeta Iosub, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – mențiune;

– Ilinca Lupașcu, clasa a IX-a, Liceul de Arte „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, prin Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“, Neamț – premiu special la categoria Școli de artă.

Biblioteca Județeană „G.T. Kirileanu“ Neamț este parteneră în Olimpiada de Benzi Desenate, proiect ce se desfășoară sub egida Comitetului Olimpic și Sportiv Român și sub sigla UNESCO, prin implicarea Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România (ANBPR) și Asociației Bibliotecarilor din România (ABR).

Olimpiada de Benzi Desenate este un concurs național de benzi desenate, cu scopul promovării spiritului olimpic și de conștientizare a valorilor culturale naționale, europene și internaționale în rândul elevilor din mediul de învățământ primar, gimnazial și liceal. Ideea și titlul proiectului reprezintă un demers original și aparțin autorului de benzi desenate Mihai Ionuț Grăjdeanu.

La ediția I, 2020, a Olimpiadei de Benzi Desenate, care a avut tema „Povestea inelelor olimpice“, premianții nemțeni au fost:

Clasa a II-a

Mențiuni

Elisabeta Mitrea, Colegiul Tehnologic „Spiru Haret“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț;

Tania Benchea, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni.

Clasa a III-a

Locul I

Teodora Matei Enache, Biblioteca Comunală „V. Chirilă“ Gâdinți, Școala Gimnazială Gâdinți.

Clasa a IV-a

Mențiuni

Petru Mihai Popa, Biblioteca Comunală „V. Chirilă“ Gâdinți, Neamț;

Rafaela Maria Petrișor, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni;

Sara Benchea, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni.

Clasa a V-a

Locul III

Giulia Lucaci, Școala Gimnazială Tămășeni, Biblioteca Comunală Tămășeni;

Mențiuni

Ana Maria Divile, Școala Gimnazială Sagna, Biblioteca Comunală „N. Păduraru“ Sagna.

Clasa a VI-a

Mențiuni

Diana Iosub, Școala Gimnazială „Elena Cuza“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“;

Emma Maria Grigoraș, Școala Gimnazială Moldoveni, Biblioteca „S. Porcescu“ Moldoveni.

Clasa a VIII-a

Locul I

Alessio Roberto Antochi, Colegiul Național „Roman-Vodă“ Roman, Biblioteca Comunală Tămășeni.

Clasa a X-a

Mențiuni

Ioana Diana Amarghiloaiei, Colegiul Național „Roman-Vodă“ Roman, Biblioteca Comunală „S. Popescu“ Moldoveni.

Școli de artă

Clasa a VI-a

Locul II

Cristina Ștefania Pavăl, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“;

Mențiuni

Smaranda Hogia, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț.

Clasa a IX-a

Locul I

Ilinca Tatiana Lupașcu, Liceul de Artă „Victor Brauner“ Piatra-Neamț, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț.

(Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu“ Neamț)