luni, iunie 24, 2024
AcasăActualitateConcursul și expoziția internațională de arte plastice pentru copii „Piatra-Neamț Creativ”, ediția...

Concursul și expoziția internațională de arte plastice pentru copii „Piatra-Neamț Creativ”, ediția a III-a

În perioada  6-20 mai 2019, pe simezele Sălii „Cupola” a Bibliotecii Județene „G.T. Kirileanu” Neamț vor fi prezente o parte dintre lucrările participante la CONCURSUL ŞI EXPOZIŢIA INTERNAŢIONALĂ DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII „PIATRA-NEAMŢ CREATIV”, Ed. a III- a, 2019.

Asociaţia Culturală „Arte. Ro” din Piatra-Neamţ vă invită joi, 9 mai 2019, începând cu ora  17:00, la vernisajul expoziţiei, manifestare realizată în cadrul unui parteneriat între Asociaţie şi Primăria Municipiului Piatra-Neamţ, cea care a asigurat şi finanțarea activităţilor. Proiectul este susţinut de Biblioteca Judeteana „G.T.Kirileanu”, care asigură spaţiul de expunere a lucrărilor și de Palatul Copiilor din Piatra-Neamţ .

Expoziţia reuneşte cele mai reuşite 72 de creaţii, realizate cu măiestrie de copii şi tineri cu vârste cuprinse între 6-19 ani, care au fost selectate cu deosebita atenție din cele peste 1600 recepţionate de la 52 de școli, licee şi cluburi din 23 de țări (Bulgaria, Ungaria, Macedonia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Croatia, Lituania, Letonia, Ucraina, Belarus, Polonia, Rusia, Turcia,  Iran, Israel, Egipt, Malaezia, Thailanda, India, Hong Kong, China, România), de pe  3 continente (Europa, Asia şi Africa).  Din cauza spaţiului limitat însă, sunt expuse doar lucrările cele mai relevante, în număr foarte mic- circa 25 % dintre lucrările care au obținut premii speciale – Grand Prize Individual, Gold Medal, Single Selection, la secțiunile individual, colecție per elev și colecție per școală.

Temele concursului internaţional de artă plastică pentru copii au fost si anul acesta,la alegere dintre : „Desenează oraşul tău / Draw your city” sau „Flori / Flowers”, iar recepţionarea lucrărilor s-a încheiat la 22 aprilie 2019.

Picturile, desenele, colajele, lucrările de grafică, si cele realizate in tehnici mixte au fost evaluate de un juriu competent şi exigent -profesori de arte vizuale, bibliotecari şi muzeografi, sub patronajul preşedintelui onorific al juriului Dragoş Chitic, primarul Municipiului Piatra-Neamţ.

 • Preşedintele juriului:

Prof. Cristina S. Petrariu, Asociaţia Culturală „Arte. Ro”, Preşedinte, Prof. Gr. I- Specializarea Pedagogia Artei

 • Membrii juriului:
 • Univ. Dr. Ecaterina Marghidan – Universitatea de Arte „G.Enescu” Iaşi, Facultatea de Arte vizuale şi Design- Specializarea Arte decorative, Design textil;
 • Medic Mariana Ciobanu, CMI- Asociaţia Culturală „Arte. Ro”, Membru de onoare;
 • Muzeograf Silvia Trăistariu – Complexul Muzeal Judeţean Neamţ- Specializarea Pictură;
 • Bibliotecar Daniel Ovidiu Stelescu- Biblioteca Judeteana “G.T.Kirileanu” Neamț;
 • Bibliotecar Violeta MoşuBiblioteca Judeteana “G.T.Kirileanu” Neamț;
 • Oana Gîrbea – Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş”,Prof. Gr.I- Specializarea Pictură;
 • Lucian Gogu Craiu – Palatul Copiilor Piatra-Neamţ,Prof. Gr.I- Specializarea Pictură.

Lucrările au fost structurate şi evaluate în funcţie de cele trei grupe de vârstă şi experienţă: nivel primar- clasele 0-IV (6-10 ani), nivel gimnazial –clasele V-VIII (11-14 ani) şi liceal – clasele IX-XII ( 15-18/19 ani). In urma jurizarii s-au  stabilit cistigatorii premiilor –trofee pentru şcolile câştigătoare, trofee individuale, medalii de aur şi diplome de merit.

Orele de muncă, atenţia, răbdarea, talentul şi determinarea sunt celebrate prin Premiile speciale acordate şcolilor care îndeplinesc criteriile şi exigenţele evaluării.

Cele trei şcoli câştigătoare ale Marelui premiu Grand Prize School winner de anul acesta sunt: SCHOOL 1955  Moscova- RUSIA, SIMPLY ART, Hong Kong –CHINA, YEOW CHYE ART STUDIO, Penang –MALAYSIA. Profesorii coordonatori ai echipajelor din aceste tari vor primi marele trofeu al concursului şi diplomele care atestă rezultatele obţinute.

Cinci școli au fost medaliate cu Premiul Gold Medal și paisprezece scoli au fost nominalizate pentru  Premiul Single Selection pentru colectiile de lucrari de exceptie expediate la concurs. Douazeci si opt de scoli si cluburi cu sectiile lor (pictura, grafica, ateliere creative) vor primi diplome de participare.

De asemenea, 24 elevi vor primi diplomele Grand Prize for Individual Work, pentru lucrările originale, creative si impecabil realizate tehnic, trimise la concurs.

Pentru efortul lor creator şi pentru originalitate, 88 de elevi sunt premiati cu Gold Medal Merit Class, iar alţi 157 copii cu Single Selection Award, pentru picturile lor deosebite.

 •   În cadrul competiţiei s-au distins, de asemenea, prin colectii ample de un înalt nivel creativ, şcoli şi organizaţii precum: R.H. PRINCESS SIRINDHORN ART CENTER – WANGSAPHONG , THAILANDA; OZEL TRABZON SERAY RESIM KURSU,VEYSEL ACAR ATOLYESI – TRABZON, TURCIA; ART STUDIO GIR-A IN YOUTH CULTURE HOUSE -RYBNIK POLONIA; ARTINO ART STUDIO –BELGRAD, SERBIA; LYCEUM OF ARTS 133 – KHARKOV, UCRAINA; TULIKA FOR CHILD ART – GUJARAT, INDIA; CHILDREN’S ART STUDIO ST. CHYRIL AND METHODI  – BITOLA, MACEDONIA; ART SCHOOL “R.V. SERDUK” – KERCH, CHILDREN’S ART STUDIO “ROSTOK”- NOVOSIBIRSK, RUSIA; SCHOOL NO 1955, MOSCOVA, RUSIA;CHILDREN’S CREATIVE ART CENTRE AND  GALLERY , TORUN, POLONIA;  liceul de arte plastice “ nicolae tonitza” bucuresti,  ALEXANDRIA SPORTING CLUB CHILDREN ART CENTER – ALEXANDRIA, EGIPT, ART STUDIO DUGA, NOVA ZAGORA, BULGARIA; ART SCHOOL “LITTLE ZOGRAF” SOFIA, BULGARIA; ART SCHOOL “ART POPOVO”, BULGARIA; HRISTO PRODANOV SCHOOL, BULGARIA; INTERNATIONAL AFFAIRS OF KANOON INSTITUTE FOR THE INTELLECTUAL DEVELOPMENT OF CHILDREN &YOUNG ADULTS IRAN/EXP. DUBAI; TRAKAI ART SCHOOL, LITHUANIA; SZKOLA PODSTAWOWA NR.3, POLONIA; SPR MUVESZETI CSOPORT ART GROUP , UNGARIA; IGAZGYONGY AMI, UNGARIA; ART STUDIO ARMERO, BULGARIA; ART DEPARTMENT OF THE MUSIC SCHOOL NO 2, UKRAINA; ZAKLADNA UMELECKA SKOLA PETRZALSKA 21, SLOVAcIA; OS MILANA SUSTARSICA, SLOVENIA; PRIMARY SCHOOL  JURIJ VEGA MORAVCE, SLOVENIA; TALSI ART SCHOOL, LETONIA; BALDONE ART SCHOOL, LETONIA; PRIMARY SCHOOL DOB, SLOVENIA; VOCATIONAL HIGHSCHOOL VARAZDIN, CROATIA ; THE NATIONAL CENTRE FOR ART CREATIVITY OF CHILDREN AND YOUTH   PEOPLE’S ART STUDIO “OSTROV”, BELARUS  si multi, multi  altii.

Trofeele concursului- replici miniaturale ale Turnului lui Ştefan cel Mare, plachetele şi celelalte distincţii sunt realizate ca în fiecare an, de către reputatul artist plastic pietrean Petru Diaconu, şi au fost concepute special pentru acest eveniment.

La ceremonia de decernare a premiilor, organizatorii concursului vor prezenta publicului machetele diplomelor şi distincţiile care vor fi expediate în curând câştigătorilor prin intermediul serviciilor poştale aferente, la sfârșitul lunii mai.

Tot în cadrul vernisajului expoziţiei se vor decerna în cadru solemn, diplomele și distinctiile  pe care elevi ai Clubului Atelierul de Arte din cadrul Asociaţiei Culturale Arte.Ro (coordonator Prof. Cristina Petrariu) le-au obtinut la concursurile internaţionale la care au participat, respectiv:

POLONIA

 • MUNTEANU ECATERINA

          – DIPLOMA

 • LUNGU ANDREI

   – PALETA DE AUR

        

FRANȚA

 • SPATAREANU PAULA

–  DIPLOMA

 • COJOCARIU ANASTASIA

–  DIPLOMA

 • BOLUM BIANCA MARIA

–  DIPLOMA

 

INDIA

 • LUNGU ANDREI

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • TATULEA BOGDAN STEFAN

–  JURY HONOUR

 • PAR LAURENTIU

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • ARNOLD TEODORA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • MORTE MAIA ANDREEA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • URZICA BRIANA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • ANDRISOAEI AMALIA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • CAZAN GIORGIA AURORA
 • DIPLOMA OF DISTINCTION
 • MIRON BIANCA ELENA
 • DIPLOMA OF DISTINCTION

 

LITUANIA

 • LUNGU ANDREI

–  DIPLOMA OF THE 1ST DEGREE

 

POLONIA 

 • CHIRILA SERGIU

–  DIPLOMA

 

 PORTUGALIA

 • BALAN MARIA LUIZA

    – HONORABLE MENTION FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

   –  DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

   – MERIT CLASS GOLD

 • LUNGU ANDREI

    – HONORABLE MENTION FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

    –  DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

  – MERIT CLASS GOLD

 • MORTE MAIA ANDREEA

 – DIPLOMA FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 – MERIT CLASS GOLD

 • MORTE IOANA MIRUNA

 – DIPLOMA FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

MERIT CLASS SILVER

 • FILIP ILINCA

–   DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

          –   MERIT CLASS SILVER

 • PORUMB ANA

–    DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

  3RD PRIZE FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 • PAR LAURENTIU

  HONORABLE MENTION FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

                –  DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 • COJOCARITA CRISTIAN

–   DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 

 • MUSCELEANU THEODORA

 – DIPLOMA FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 

 • STIRBU BIANCA

 – DIPLOMA FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

  HONORABLE MENTION -COMPETITION

 • DARIE ANA ALESIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • DUMITRASCU KARLA

  HONORABLE MENTION -COMPETITION

 • GALAN ECATERINA MARIE CLAIRE

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • MICHIUSCA BEATRICE

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • MIHAILA SARA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • SPATAREANU MARIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • VLAICU MARIA LETITIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • ANDRISOAEI AMALIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • APOPEI ANA MARIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 • CAZAN GIORGIA AURORA

  HONORABLE MENTION -COMPETITION

 • CONSTANTIN FLAVIA

  HONORABLE MENTION –COMPETITION

 

POLONIA

 • LUNGU ANDREI
 • FINALIST DIPLOMA
 • CHIRILA SERGIU

         – FINALIST DIPLOMA

 

CHINA

 • VASILIU ANDA

–  BRONZE MEDAL

 • URSACHE MATEI

SELECTED CERTIFICAT

 • TUTUIANU ILINCA

SELECTED CERTIFICAT

 • CONSTANTIN FLAVIA

SELECTED CERTIFICAT

 • TATULEA ALEXANDRA

SELECTED CERTIFICAT

 • ROMILA NECTARIA

SELECTED CERTIFICAT

 

ISRAEL

 • COJOCARITA CRISTIAN

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • FILIP ILINCA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • LUNGU ANDREI

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • TARANU TAMARA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • ONICA STEFAN

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • CHIRILA SERGIU

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • BALAN MARIA LUIZA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • MOROSANU ANA MARIA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • PORUMB ANA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • ROSU CARRINA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • MUNTEANU ECATERINA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • STIRBU BIANCA

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 • PAR LAURENTIU

–  DIPLOMA DE PARTICIPARE

 

FRANȚA

 • LUNGU ANDREI

–  CERTIFICAT D’HONNEUR

 • MICHIUSCA BEATRICE ALESSANDRA

–  CERTIFICAT D’HONNEUR

CEHIA

 • CRISTIAN COJOCARITA

–  HONOURABLE MENTION

LETONIA

 • MIRON BIANCA
 • SECOND PLACE IN GRAPHICS
 • LUNGU ANDREI
 • SECOND PLACE IN GRAPHICS

 Manifestarea se doreşte a fi o actiune culturală dedicată copiilor şi artei acestora, proiectată spre a fi realizată anual, o celebrare prin lucrările micilor artişti a excelenţei în artele vizuale precum şi un îndemn spre a preţui mai mult pictura, natura, frumosul în general, o încercare de a construi prin copii, o lume mai colorată si mai bună.

Expozitia va ramâne deschisă până pe 20 mai, pentru a putea fi vizitată de către toti cei interesaţi, adulţi dar mai ales copii şi tineri, pentru care organizatorii spera că prezenta manifestare să fie un mediu care să inspire şi să provoace la depaşirea nivelului propriu de creativitate, concept, manualitate.

Prin acest proiect cultural-educational si artistic, organizatorii si-au propus si au realizat o promovare extinsa a orasului nostru, atit in mediul fizic cit si in cel virtual, din perspectiva artistico-plastica, educationala, culturala, istorica, geografica si turistica.

Continuarea acestui proiect o constituie gazduirea la mijlocul lunii iulie a anului curent, timp de o saptamina, a 10 echipaje cistigatoare dintre cele premiate la Piatra Neamt in cadrul unui stagiu de lucru peisaj in plain-air, in situ, in spatiul extrem de ofertant vizual al Pietei Curtea Domneasca. Contactul direct al participantilor cu istoria si geografia spatiului plastic si artistic al orasului,  va constitui cu certitidine un real succes, argument sustinut de   reusita editiilor anterioare a proiectului, care a adus un plus de promovare semnificativ orasului si judetului nostru, mai ales in mediul online.  Acest proiect contribuie masiv la determinarea unui loc foarte bine definit pentru orasul nostru pe harta europeana si mondiala a educatiei, culturii si artelor plastice.

Mulţumirile Asociaţiei Culturale „Arte.Ro” se îndreaptă către toţi cei care au participat la bunul mers al activităţilor proiectului- Primăriei Municipiului Piatra-Neamt- Domnului Primar Dragos Chitic, reprezentanţilor Bibliotecii Judetene „G.T.Kirileanu”, Doamnei Director Mihaela Mereuta, elevilor voluntari, şi nu în ultimul rând presei şi audio-vizualului pietrean.

Municipiul Piatra-Neamt trebuie să se reprezinte internaţional prin produsele si rezultatele sale culturale, educationale  şi artistice cele mai vizibile si cuantificabile- prin educatie si prin copiii şi tinerii săi cei mai inteligenţi şi creativi, prin valori si repere clare. Strategiile de promovare ale oraşului nostru  ar trebui să cuprinda constant manifestari dedicate accentuarii vizibilitatii potenţialului creator al copiilor, întrucit aceştia vor deveni cu ceritudine în viitorul apropiat, unii dintre cei mai buni ambasadori ai mediului cultural nemtean şi al valorilor pe care acest spatiu geografic le pune la dispoziţia oaspetilor săi.

Considerăm această a treia ediţie a CONCURSULUI ŞI EXPOZIŢIEI INTERNAŢIONALE DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII “PIATRA NEAMŢ CREATIV” un succes real şi ne exprimăm convingerea că municipalitatea pietreană va dori să continuam sa dezvoltăm acest proiect în cadrul parteneriatului nostru  de traditie, prin deja obisnuita de acum  participare directă anuala a cîştigătorilor, ca aceştia să se poată apropia fizic de patrimonul istoric, cultural şi artistic al oraşului în cadrul acelui atit de apreciat si rivnit  stagiu de lucru şi documentare de circa 7 zile, despre care am amintit.

Cu siguranţă expunerea pe care oraşul nostru o capata în mediul online la nivel global, presa scrisă si audio-vizualul internaţional pe toate cele 3 continente participante, datorată diseminării informaţiilor de către participanţii direcţi si indirecti, constituie un plus de vizibilitate excepţională, de care oraşul Piatra Neamţ va beneficia sub toate aspectele!”. ( Cristina Petrariu)

Asociaţia Culturală „Arte. Ro”, Preşedinte, prof. Cristina Petrariu

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments