joi, februarie 22, 2024
AcasăActualitateLa fel ca în 2016, canotoarea Andreea Grăpinoiu a luat caimacul la...

La fel ca în 2016, canotoarea Andreea Grăpinoiu a luat caimacul la „Gala Sportului Nemțean”

*Pentru a șasea oară consecutiv, Valentin Gavril devine antrenorul anului

Dacă Andreea Grăpinoiu, canotoarea de la CS Ceahlăul Piatra Neamț, a fost desemnată cea mai bună sportivă a județului în 2017, tehnicianul său, profesorul Valentin Gavril, a primit titlul de cel mai bun antrenor al anului. Grăpinoiu a cucerit în acest an două medalii de aur la Campionatul Mondial de canotaj (juniori, 1-6 august, Lituania) şi la Campionatul European de canotaj (juniori I, 20-21 mai, Germania).

Pentru al șaselea an consecutiv, Valentin Gavril, proaspăt ambasador al sportului nemțean, a fost desemnat antrenorul anului la sporturi individuale olimpice, la „Gala Sportului Nemțean – 2017”.

La fel ca anul trecut, „Cel mai bun club sportiv” este CS Ceahlăul Piatra-Neamţ (director, prof. Valentin Gavril), iar titlul de „Cea mai bună unitate sportivă şcolară” a revenit Liceului cu Program Sportiv LPS Piatra Neamţ (director, prof. Ovidiu Ţoc jr.).

Cele mai bune echipe ale județului sunt: CSM Roman (handbal senioare – Liga Florilor), LPS Roman (oină, clasele IX-XII) şi LPS Piatra Neamţ (handbal băieți, clasele V-VIII). (Violeta MOȘU)

Laureații sportului nemțean, ediția 2017:

Nr.crt. Numele şi prenumele sportivului / Ehipa  

Antrenor

 

Clubul Sportiv – secţie sportivă

 

Rezultat

Perioada şi locaţia întrecerii
Grăpinoiu Andreea

 

CEL MAI BUN SPORTIV

Gavril Valentin

 

CEL MAI BUN ANTRENOR

CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – canotaj AUR – Campionatul Mondial de canotaj (juniori 1)

AUR – Campionatul European de canotaj (juniori 1)

6 august – Lituania

 

 

20-21 mai – Germania

 

 

PROBE OLIMPICE

Andron Monica Cătescu Valeria CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – canotaj AUR – Campionatul European de canotaj (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de canotaj (juniori)

20-21 mai – Germania

 

 

6 august – Lituania

Rusu Alexandra Dinu Cornelia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – Canotaj AUR – Campionatul European de canotaj (juniori 1)

 

BRONZ – Campionatul Mondial de canotaj (juniori)

20-21 mai – Germania

 

 

6 august – Lituania

Pal Laura Goliciu Petru CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – canotaj BRONZ – Campionatul Balcanic de canotaj (cadeţi) 10 septembrie – Turcia
Burueană Lenuţa Cojocaru Dan CS Ceahlăul Piatra Neamţ – atletism Locul 4 – Campionatul Balcanic de Atletism Seniori (aruncarea greutăţii)

Locul 5 – Campionatul European pe echipe – Liga 1 (aruncarea greutăţii)

Locul 6 – Cupa Europei Aruncări Lungi (aruncarea greutăţii)

25 februarie – Turcia

 

23 mai – Finlanda

 

 

 

11 mai – Spania

Ţiganaşu Ioana Diana Cojocaru Dan CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – atletism AUR – Campionatul Balcanic Juniori 2 (disc)

ARGINT – Campionatul Balcanic Juniori 2 (aruncarea greutăţii)

BRONZ – Campionatul Balcanic Juniori 1 (disc)

Record naţional (în sală) – 16.75m

3 iunie – Turcia

 

 

 

 

1-2 iulie – România

 

4 februarie – România

Bordeanu Irina Negură Olteanu Iulia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – atletism AUR (cu echipa României) – Campionatul Mondial de Alergare Montană Junioare 1

ARGINT (echipa) – Campionatul European de Alergare Montană (Juniori 2)

ARGINT (echipa) – Campionatul Balcanic de Alergare Montană (Juniori 2)

30 iulie – Italia

 

 

 

 

 

8 iulie – Slovacia

 

 

 

 

Bulgaria

Tache Alexandru Georgescu Fernando CA Roman – atletism AUR – Campionatul Balcanic de atletism juniori1 (triplusalt) 1-2 iulie – Piteşti
Dan Elena Violeta Georgescu Fernando CA Roman – atletism BRONZ – Campionatul Balcanic de atletism juniori1 (3000m) 1-2 iulie – Piteşti
Gorgos Gabriela Artene Dumitru CA Roman – lupte BRONZ – Campionatul Balcanic J2

AUR (echipe) – Campionatul Balcanic J1

ARGINT (individual) – Campionatul Balcanic J1

Octombrie – Turcia

 

Octombrie – Turcia

Căuș Gabriel  Floroiu Emilian Liceul cu Program Sportiv Roman – atletism BRONZ la Campionatul Balcanic de juniori II – (aruncarea ciocanului)

Locul V – Campionatul Mondial de juniori II – (aruncarea ciocanului)

03-05.06.2017 – Turcia

 

14-16.07.2017 – Kenya

ECHIPE
CSM Roman – handbal feminin Popa Ana Maria – singura jucătoare de la CSM Roman participant la ediţia 2017 a CM handbal feminin

Carmen Stoleru – capitanul ecdhipei

Participare în Cupa EHF 2017-2018

Locul 5 in Liga Nationala

 

LPS Roman – echipa de oină cls.9-12 Roca Sebastian Cosmin – capitanul echipei

Popa Ioan (antrenor)

AUR  – Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar (clasele 9-12) – OINĂ 15-17 mai Sibiu
LPS Piatra Neamţ – echipa de handbal cls.5-8

 

Florea Robert – căpitanul echipei

Caba Răzvan Caba Adriana – antrenori

ARGINT – Olimpiada Gimnaziilor (clasele 5-8) – handbal 26-30 mai – Buzău
CEL MAI BUN CLUB SPORTIV – CS CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

dl.director Valentin Gavril

CEA MAI BUNĂ UNITATE SPORTIVĂ ŞCOLARĂ – LPS PIATRA NEAMŢ

dl.director Ovidiu Țoc jr.

PROBE NEOLIMPICE

Macsim Mihaela Paisa Gheorghe CS Ceahlăul – radioamatorism AUR – Campionatul Balcanic de Radioamatorism – telegrafie viteză (juniori 1)

ARGINT – Cupa Europei de telegrafie viteză (echipe seniori)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba recepţie (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba transmisie (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba radio simulat (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba recepţia indicativelor (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – echipe (seniori)

4 iunie – Macedonia

 

 

 

 

 

 

 

12 septembrie-Ungaria

Cojocaru Lucian Paisa Gheorghe CS Ceahlăul – radioamatorism AUR (echipe seniori) – Campionatul Balcanic de telegrafie viteza echipe

ARGINT (echipe seniori) – Cupa Europei de telegrafie viteză

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – echipe (seniori)

4 iunie – Macedonia

 

 

 

 

 

12 septembrie-Ungaria

Barcan Bogdan Ştefănescu Ionuţ C.S. Ronin Piatra Neamţ – karate AUR kumite individual seniori – Campionatul Mondial IKU

AUR kumite echipe seniori – Campionatul Mondial IKU

Octombrie – Irlanda
Huţupan Eliza Pintilie Paul

 

CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite individual

BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite echipe

3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Serban Horia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite echipe 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Berbece-Vişan Mihnea Bunghez Cătălin

 

CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite individual  

3-5 noiembrie – Cluj Napoca

Aparaschivei Gabriela CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional ARGINT – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (tineret) – kumite individual 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Vodă Paul CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional AUR – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (seniori) – kumite echipă 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Gabriel Pascaru CS Kataroaie Piatra Neamţ – darts AUR – Campionatul Mediteraneean de darts pe echipe – prima medalie câştigată vreodată de naţionala României

 

Mai – Franţa

 

 

 

 

 

Trupa de dans sportive „Ritmic“ Piatra Neamţ Teodora Anamaria Tănase – căpitan

Elena Corfă – antrenor

Dans sportiv Trofeul Balcanic „Femisport“

 

 

 

Octombrie – România
Banciu Brânduşa Ecvestră ARGINT – Campionatele Balcanice (probă anduranţă)

Septembrie  – România

PREMII SPECIALE
SPORTIV / ECHIPĂ Antrenor CLUB / FUNCŢIE PEFORMANŢĂ
Cristian Vornicu Managerul echipei Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ  şi al echipei naţionale de futsal a României Calificare la turneul final al Campionatului European de futsal din Slovenia  – 30 ianuarie 2018 – 10februarie 2018
CS Biruinţa Gherăeşti – OINĂ Chifan Ioan – antrenor

Blaj Emanuel – capitanul echipei

AUR – Camp. Naţional de oină pe plajă JUNIORI 1

AUR – Campionatul Naţional de oină în sală JUNIORI 1

18-20 august – Constanţa

 

28-29 octombrie – Braşov

 

CS Biruinţa Gherăeşti – baseball Blaj Denis – căpitanul echipei

Blaj Sebastian – antrenor

 

AUR – Camp. Naţional de baseball pe plajă juniori 3 25-26 noiembrie- Călăraşi

 

Zaharia Delia Zaharia Adrian CS Delmadi Piatra Neamţ – înot

 

Campionatele Internationale ale Romaniei la înot

Locul 5 – 200 bras

Locul 6 – 100 bras

Locul 6 – 400 mixt

Locul 6 – 200 mixt

25-28 mai – Bucureşti
Butnaru Andrei Nica Andrei, Gavril Rareş Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – volei Campionatul Mondial U21 de volei masculin – Participare la turneu preliminar 5-8 ianuarie – Germania
Asmarandei Florin ISU Neamţ – atletism AUR (aruncarea ciocanului) – Jocurile mondiale ale poliştilor şi pompierilor 6-10 august, Los Angeles (SUA)
Mihalcea George

 

 

Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ  – handball Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Turturică Radu Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – handbal Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Forman Vlad Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – handbal Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Tabacariu Matei Ciobanu Constantin Liceul cu Program Sportiv Roman – judo Locul 5 la Campionatul Balcanic U 18 – judo 02-04.06.2017 – Tekirdag – Turcia
George Daniel Scripcaru Grigoraş Popa Gheorghe CN „Petru Rareş“ Piatra Neamţ – şah AUR – Campionatul Naţional Şcolar „Elisabeta Polihroniade“ de Şah

 

 

Iunie – Rm.Vâlcea
Audio Class Drift Team Piatra Neam’ PILOŢI

Grigorici Ilarion

Trifan Cătălin

Botiş Alin

Locul 1 – International Drift Grand Prix 2017

Locul 3 – Campionatul national de drift – Constanta

Zargiu Gabriela Tanasă Georgeta Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Alexandru Roşca “Piatra Neamţ – echipa de gimnastică AUR – la Campionatul Naţional de gimnastică artistic pentru persoane cu dizabilităţi Noiembrie – Buzău

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments