marți, iulie 16, 2024
AcasăActualitateAlexandra Georgiana Pițu (Valea Dragului, Giurgiu), câștigătoarea Festivalului „Florile Ceahlăului”, ediția a...

Alexandra Georgiana Pițu (Valea Dragului, Giurgiu), câștigătoarea Festivalului „Florile Ceahlăului”, ediția a XXXIV-a

Ediția a XXXIV-a Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri „Florile Ceahlăului”, eveniment finanțat de Consiliul Județean Neamț, a luat sfârșit. Timp de trei zile, 22-24 martie 2024, Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” a fost gazda a optzeci și cinci de tineri interpreți ai folclorului românesc din întreaga țară, cu toții aspiranți la Trofeul și premiile Festivalului.

În primele două zile, juriul a trecut prin sită și prin dârmon evoluțiile artistice ale concurenților, alegându-i pe cei mai buni dintre cei aproape două sute de concurenți înscriși. Cei care au avut această sarcină, deloc ușoară, dată fiind valoarea artistică înaltă a competitorilor, au fost: etnomuzicologul Elise Stan (preşedinte al juriului), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. – Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Ana Maria Voicu (producător emisiuni folclorice la TVR), Laurenţiu Ursache (realizator de programe folclorice la Radio România Iaşi), Carmen-Elena Nastasă (directorul Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamț).

Acompaniamentul din timpul competiției a fost asigurat de orchestra de muzică populară a Ansamblului „Floricică de la munte”.

Duminică, în ultima zi a ediției a XXXIV-a a Festivalului, a avut loc Gala laureaților, eveniment în cadrul căruia invitați de onoare au fost apreciații interpreți ai folclorului românesc, Cornelia și Lupu Rednic. Ei au evoluat alături de membrii Ansamblului folcloric „Floricică de la munte”.

***

PALMARESUL EDIȚIEI CURENTE:

Trofeul Festivalului:

ALEXANDRA GEORGIANA PIȚU (Valea Dragului, Giurgiu) – 17 ani

Premiul I:

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 10-14 ani:

Adela Lorena BURCĂ (Florești, Cluj) – 14 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 10-14 ani:

Cristian CIAUȘU (Brăila) – 14 ani – nai

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 15-19 ani:

Delia BERTEA (Giurgești, Suceava) – 19 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 15-19 ani:

Alexandru Costin CIOIU (Târgu Jiu, Gorj) – 17 ani – caval, fluier

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 20-25 ani:

Sebastian Mihai ȘERBAN (Târgu Mureș, Mureș) – 21 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 20-25 ani:

Răzvan Laurențiu BADURLĂ (Botoșani) – 21 ani – vioară

Andrei Ioan HANEȘ (Zlatna, Alba) – 21 ani – taragot

Premiul II:

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 10-14 ani:

Darius Alin CRISTEA (sat Horia, comuna T. Vladimirescu, Arad) – 13 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 10-14 ani:

Nectarie POPESCU (Bucecea, Botoșani) – 12 ani – acordeon

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 15-19 ani:

Andrei CHELBA (Starchiojd, Prahova) – 17 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 15-19 ani:

Maria CONSTANTINESCU (Crivești, comuna Vânători, Iași) – 17 ani – nai

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 20-25 ani:

Alexandra Vasilica CONDREA (sat Broscoșești, comuna Lunca Banului, Vaslui) – 22 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 20-25 ani:

Mara OTVOS (Miercurea Ciuc, Harghita) – 20 ani – vioară 

Premiul III:

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 10-14 ani:

Natalia POPESCU (București) – 10 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 10-14 ani:

Amalia ȘTIRBU (Icușeni, Botoșani) – 10 ani – vioară

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 15-19 ani

Elena Tanya MARCU (Piatra-Neamț) – 16 ani

Codruț ȘTIRBU (Icușeni, Botoșani) – 18 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 15-19 ani:

Iulian Marian GOSTE (Soconzel, Satu Mare) – 18 ani – vioară

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 20-25 ani:

Anamaria LĂCĂTUȘ (Focșani, Vrancea)

Premiul de popularitate:

Ioan Antonio ȚUPU (Piatra Șoimului, Neamț) – 10 ani

Premiul Special al Presei:

Riana Maria ASANDEI (Buhuși, Bacău) – 14 ani

Mențiuni:

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 10-14 ani:

Daria COJOCARU (Bălești, Gorj) – 14 ani

Horia COMȘA (Mărcuș, Covasna) – 12 ani

Iosif HARPA (Târgu Frumos, Iași) – 13 ani

Alessia Andreea PENCESCU (București) – 11 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 10-14 ani:

Rareș Adrian CHELE (Dumbrăveni, Sibiu) 13 ani – fluier

Secțiunea canto tradițional – categoria de vârstă 15-19 ani:

Daria COSTEA (Sâncel, Alba) – 17 ani

Amelia Ilinca SAVA (Zănești, Neamț) – 15 ani

Alexandra VASILOIU (Doicești, Dâmbovița) – 18 ani

Secțiunea instrumente populare – categoria de vârstă 15-19 ani:

Denisa CATANĂ (Șuletea, Vaslui) – 18 ani – nai

Alexandra Mihaela DOBRINESCU (Mioveni, Argeș) – 19 ani – fluier

Darius Nicolae DOBRINESCU (Mioveni, Argeș) – 16 ani – fluier

Cosmina Nathaly SIMION (București) – 17 ani, nai

(Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamț)

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments