vineri, aprilie 12, 2024
AcasăActualitateCine sunt elevii care vor reprezenta județul Neamț la faza națională a...

Cine sunt elevii care vor reprezenta județul Neamț la faza națională a Olimpiadelor de limbi străine

În perioada 30 martie – 2 aprilie 2018, se va desfășura la Sighetu Marmației etapa națională a Olimpiadei de limba rusă modernă. Județul Neamț va fi reprezentat de următorii elevi:

Radu Alexandra Teodora, nivel A1, clasa a IX-a, Colegiul Național “Roman-Vodă”, profesor îndrumător Romano Maria

Boghiu Dorin, nivel B1, clasa a X-a, Liceul Tehnologic Economic – Administrativ Piatra-Neamț

Purcel Ion, nivel B1, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamț, profesor îndrumător Fediuc Georgeta

Stepaniuc Octavian, nivel B1, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic Economic – Administrativ Piatra-Neamț.

În perioada 23-29 martie 2018, se va desfășura la Craiova etapa națională a Olimpiadei de limba germană modernă. Județul Neamț va fi reprezentat de următorii elevi:

Budiș Viviana, nivel A2, clasa a IX-a, Colegiul Național “Calistrat Hogaș”, profesor îndrumător Gavriluță Mihaela

Linguraru Andrei, nivel B1, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică, profesor îndrumător Mitrea Elena

Pascaru Monica, nivel B1, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică, profesor îndrumător Mitrea Elena

Herdeș Horațiu, nivel B2, clasa a X-a, Colegiul Național “Petru Rareș”, profesor îndrumător Roman Florentina

Gurbet Teodora, nivel B2, clasa a XI-a, Colegiul Național “Calistrat Hogaș”, profesori îndrumător Gavriluță Mihaela și Mitrea Elena.

În perioada 2 – 6 aprilie 2018, se va desfășura la Constanța etapa națională a Olimpiadei de limba engleză.

La olimpiada naţională de limba engleză se alocă, pentru fiecare judeţ, câte un loc/fiecare an de studiu pentru fiecare secţiune.

În urma susținerii probei scrise, elevii care au obţinut cel puțin 95 de puncte s-au calificat la etapa a II-a, proba orală, după susţinerea căreia s-a stabilit lotul judeţului pentru etapa naţională.

Județul Neamț va fi reprezentat de următorii elevi:

Nr.
crt.
Numele și prenumele Clasa Secțiunea Unitatea şcolară Profesor
îndrumător
1 CIOBANU SOFIA ANDREEA A IX-A A Colegiul Național ,,Petru Rareș” JORA IONELA – CLAUDIA
2 IACOB ARETA A X-A A Colegiul Național ,,Gheorghe Asachi” IACOB OZANA
3 PINTILIE IOANA A XI-A A Colegiul Național „Roman-Vodă” SANDU LAURA
4 BLAJ MATEI-ALEXANDRU A XII-A A Colegiul Național ,,Petru Rareș” JORA IONELA – CLAUDIA
5 POPU BIANCA MARIA A IX-A B Colegiul Național „Calistrat Hogaș” VECHIU ANA-MARIA
6 GHEORGHIU ALEXANDRA A X-A B Colegiul Național „Calistrat Hogaș” BUCUR TANIA
7 FILIOREANU DRAGOȘ A XI-A B Colegiul Național „Calistrat Hogaș” VECHIU ANA-MARIA
8 TEODORESCU DELIA-VERONICA A XII-A B Colegiul Național „Calistrat Hogaș” VECHIU ANA-MARIA/ BUCUR TANIA

(Inspectoratul Școlar Județean Neamț)

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments