Rezultatele obținute de elevii nemțeni la etapa județeană a Olimpiadei la disciplinele din aria curriculară Tehnologii

*REZULTATELE CONCURSULUI LA DISCIPLINELE TEHNOLOGICE PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PROFESIONAL, ETAPA JUDEȚEANĂ, 2018

În perioada 24 – 28 februarie 2018 s-a desfășurat etapa județeană a Olimpiadei la disciplinele din aria curriculară Tehnologii și etapa județeană a Concursului la disciplinele tehnologice pentru învățământul profesional, conform Graficului olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară Tehnologii în anul școlar 2017-2018, aprobat prin Nota MEN nr.24981/2018.

Atât în cadrul olimpiadei cât și al concursului profesional elevii au susținut două probe: proba scrisă și proba practică. Au participat 441 de elevi din județ, dintre care: 133 de elevi din clasele V-VIII la Olimpiada de Educație tehnologică, 271 de elevi din învățământul liceal la Olimpiada de Tehnologii pentru clasele a XI-a și a XII-a și 37 de elevi din învățământul profesional la Concursul la disciplinele tehnologice.

Olimpiada de Tehnologii pentru învățământul liceal s-a desfășurat pentru 14 domenii de pregătire profesională a elevilor din clasele a XI-a și a XII-a: Agricultură – creșterea animalelor, Agricultură – cultura plantelor, Construcţii-instalaţii-lucrări publice, Economic-administrativ- comerț, Electric-electrotehnic-electromecanic, Electronică-automatizări-telecomunicaţii, Fabricarea produselor din lemn, Industrie alimentară – analize produse alimentare, Industrie textilă şi pielărie, Mecanică, Protecția mediului, Turism şi alimentație, Estetică și Silvicultură.

În acest an s-a organizat pentru prima dată Concursul la disciplinele tehnologice pentru elevii din învățământul profesional, clasa a XI-a, conform noului Regulament specific privind organizarea concursurilor pe meserii pentru învățământul profesional aprobat de MEN cu nr. 31231/2017. În județul Neamț s-au organizat probele concursului pentru cinci calificări profesionale: confecționer produse textile, mecanic auto, ospătar (chelner) vânzător în unități de alimentație, bucătar, cofetar-patiser. În organizarea și desfășurarea probei practice au fost implicați agenții economici de profil, iar la unele calificări proba s-a desfășurat integral la agenții economici în condițiile reale ale locurilor de muncă specifice domeniului de pregătire al elevilor.

Elevii care s-au clasat pe primul loc la etapa județeană la domeniile/calificările/clasele specificate în Calendarul olimpiadelor școlare naționale vor participa la etapa națională a olimpiadei și concursului profesional. Nominalizăm în cele ce urmează elevii care vor reprezenta județul Neamț la Olimpiada Națională de Tehnologii și la Concursul Național Profesional, în perioada 2-6 aprilie 2018:

 

Olimpiada de Tehnologii

Disciplina/ Domeniul Clasa Numele şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă

(denumire, localitate, judeţ)

Profesori îndrumători
Educație tehnologică a V-a BURGHELEA MARIA Colegiul Național ”Calistrat Hogaș”, P. Neamţ Săndulescu Loredana
a VI-a GAVRIL LAURA ELENA Școala Gimnazială Comuna Boghicea Grăjdeanu Cristina

 

a VII-a RĂCHERU ŞTEFANIA Liceul Tehnologic Oglinzi

 

Filip Gheorghe

 

a VIII-a NIUNIN MATEI Școala Gimnazială Nr. 5, Piatra – Neamţ Smaranda Lăcrămioara
Agricultură – creşterea animalelor a XI-a AFLOROAEI ALIN ANDREI Liceul Tehnologic ”Ion Ionescu de la Brad” Horia Samson Constantin

Ciubotaru Liviu

a XII-a ZAVALICHI CONSTANTIN ROBERT Liceul Tehnologic ”Ion Ionescu de la Brad” Horia Samson Constantin

Ciubotaru Liviu

Agricultură – cultura plantelor a XI-a AMĂRINEI ALEXANDRA MĂLINA Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț Iftime Brândușa Ionela, Roșu Irinuca, Roșu Petruț
a XII-a CIOCOIU ALEXANDRA- ELENA Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț Iftime Brândușa Ionela, Roșu Irinuca, Roșu Petruț
Construcţii, instalaţii şi lucrări publice a XI-a DÎSCĂ PAUL Liceul Tehnologic ”Sfântul Ioan de La Salle” Pildești  Ploșniță Traian, Bulgagiu Eugen
a XII-a BĂCĂOANU CAMELIA LOREDANA Colegiul Tehnic „Miron Costin” Roman Cărpuşor Crina
Stoia Mioara Adăscăliței Marinela
Economic, administrativ, comerţ a XI-a VEZETEU C. NICIOLETA Liceul Tehnologic Economic Administrativ  P. Neamt Apetrei Cristina, Banu Oana, Butnaciuc Elena, Ciobănucă Liliana
a XII-a PETRACHI VIORICA MIHAELA Colegiul Tehnic „Petru Poni” Roman Juravle Cristina, Nechifor Maria, Stolnicu Simona, Curpăn Adina
Electric, electrotehnic, electromecanic a XI-a TIBA ROMEO ALIN Liceul Tehnologic
” Vasile  Sav” Roman
Ploșniță Lăcrămioara
Ungureanu Marelena
Răucescu Monica
a XII-a RĂȘCHITOR ROBERT Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamţ Ioan Lucian                    Zamă Cristinel                Mantea Constantin
Electronică, automatizări, telecomunicații a XI-a DÎNCĂ RITA CERASELA Liceul Tehnologic ”Sfântul Ioan de La Salle” Pildești Tutu Mihai, Tudorică Mihai, Ifrim Cătălin
a XII-a PETRIȘOR  NARCIS

 

Liceul Tehnologic
” Vasile  Sav” Roman
Stolnean Mărioara
Plosnita Lacramioara
Ungureanu Marelena  Curpăn Daniel
Fabricarea produselor din lemn a XI-a BARTICEL V. ALIN MĂDĂLIN Liceul Tehnologic Nisiporești Nicolau Elena

Farcaș Mariean

a XII-a PARASCHIV PAVEL Colegiul Tehnic Forestier Piatra Neamț Dunăre Constantin
Paiu Iulian
Industrie alimentară – analize produse alimentare a XI-a DOCHIȚA VASILICA LĂCRĂMIOARA Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț Casian Marian

Cercel George

a XII-a PODOLEANU MĂDĂLINA Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”P.Neamț Casian Marian

Cercel George

Industrie textilă şi pielărie a XI-a APETRI  B. MARIA LUANA Liceul Tehnologic „D. Leonida” Piatra Neamț Negrea Rodica, Rachieru Mihaela,      Moisă Cornelia
a XII-a LEONTE A. DENISA ELENA Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț Dunăre Liliana
Iovu Sanda
Mecanică a XI-a PÎRVU R ROBERT Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra Neamț Albu Iacob Cristina,  Stahie Maria
a XII-a MIRLESCU ANDREI ALEXANDRU Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț Iftime Iulian             Iftime Mihaela
Protecţia mediului a XI-a DASCĂLU V. MIHAELA ALEXANDRA Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț Lupei Emilia
Istrate Monica
Pârlea Eugenia
a XII-a NECHITA C. SORINA VASILICA Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț Paleu Mariana
Lupei Emilia
Istrate Monica
Turism şi alimentaţie a XI-a DÂSCĂ MARIA PETRONELA Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman Pandelea Luminiţa, Grigoraş Simona, Moisă Elena, Butnaru Mintenica, Costache L., Netedu Eva
a XII-a CAPRARU DELIA ANA MARIA Liceul Tehnologic Economic Administrativ  P. Neamt Gheorghiu Doina, Dobrea Mihaela, Buruiană Gianina

Concursul profesional

Calificarea Clasa Numele şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă

(denumire, localitate, judeţ)

Profesori îndrumători
Confecționer produse textile a XI-a LUCA  MINODORA Liceul Tehnologic Oglinzi Dia  Maria
Mecanic auto a XI-a ANDRIEŞ MARIAN – DANIEL Colegiul Tehnic „Miron Costin” Roman Puiu Gheorghe                                     Rusu Constantin
Stanciu Valentin
Ospătar (chelner), vânzător în unități de alimentație a XI-a TIBA VLAD DANIEL Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman Pandelea Luminiţa, Costache L., Netedu Eva, Butrnaru Mintenica
Bucătar a XI-a HEISU N.L. FLORIN-SEBASTIAN Liceul Tehnologic Economic Administrativ  P. Neamt Rusu Micşunica, Popa Cristina

 

Felicităm elevii participanți și profesorii îndrumători și le urăm mult succes la etapa națională!

Inspector Școlar General,

prof. Ioan Milea

 

Inspector școlar pentru discipline tehnice și

dezvoltarea resurselor umane,

prof. Rodica Ciuchi