Concursul Internațional de Arte Plastice „Piatra-Neamț Creativ”, ediția a IV-a

Asociaţia Culturală „Arte. Ro” din Piatra-Neamţ vă invită, până la sfârșitul acestei săptămâni, să vizionați pe simezele Sălii Cupola a Bibliotecii Județene „G. T. Kirileanu” Neamţ și în spațiul de la parterul instituției, cele peste optzeci de desene și picturi premiate la CONCURSUL INTERNAŢIONAL DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII „PIATRA-NEAMŢ CREATIV”, Ed. a IV- a, 2020.

Expoziția este realizată în cadrul unui parteneriat între Asociaţie, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” și Palatul Copiilor din Piatra-Neamț. Ea reuneşte cele mai reuşite creaţii artistice, realizate cu talent și multă muncă de copii şi tineri  cu vârste cuprinse între 5-19 ani, care au fost selectate cu deosebită atenție din cele peste 1600 recepționate de la 41 de școli, licee şi cluburi din 19 țări (Bulgaria, Serbia, Slovenia, Croația, Lituania, Ucraina, Belarus, Polonia, Rusia, Turcia,  Iran, Egipt, Thailanda, India, Hong Kong, China, Emiratele Arabe Unite, România și Regatul Marii Britanii și al Irlandei de Nord), de pe trei continente (Europa, Asia şi Africa). Din cauza spaţiului limitat, sunt expuse doar lucrările cele mai relevante dintre cele care au fost premiate, în număr foarte mic – circa 25 % dintre lucrările care au obținut premii speciale – Grand Prize Individual, Gold Medal, Silver Medal, Single Selection, la secțiunile individual, colecție per elev și colecție per școală.

Temele concursului internaţional de artă plastică pentru copii au fost și anul acesta la alegere: „Desenează oraşul tău” / „Draw your city” sau „Flori” / „Flowers”, iar recepţionarea lucrărilor s-a încheiat nu la 30 mai, ca în fiecare an, ci la 30 septembrie 2020. Din cauza situației socio-politice și medicale actuale, s-a decis extinderea termenului de recepționare a lucrărilor cu patru luni, pentru a da posibilitatea tuturor copiilor care au dorit să participe să se poată înscrie în termenul de expediție fixat pentru primirea lucrărilor.

Lucrările premiate la concurs au fost evaluate în funcţie de cele trei grupe de vârstă şi experienţă: nivel primar – clasele 0-IV (6-10 ani), nivel gimnazial – clasele V-VIII (11-14 ani) şi liceal – clasele IX-XII ( 15-18/19 ani). În urma jurizării, s-au  stabilit câștigătorii premiilor – trofee pentru şcolile câştigătoare, trofee individuale, medalii de aur şi diplome de merit.

Efortul, consecvența, talentul, atenţia și răbdarea sunt celebrate prin Premiile Speciale acordate şcolilor care îndeplinesc criteriile şi exigenţele evaluării.

Cele trei şcoli câştigătoare ale Marelui Premiu Grand Prize School winner, în 2020, sunt: SCHOOL 1955 Moscova – RUSIA, SIMPLY ART, Hong Kong – CHINA, BANNADOKMAI ART SCHOOL, Loei –Thailanda. Profesorii coordonatori ai echipajelor din aceste țări vor primi marele trofeu al concursului şi diplomele care atestă rezultatele obţinute.

Cincisprezece școli au fost medaliate cu Premiul Gold Medal, iar paisprezece școli au fost nominalizate pentru Premiul Silver Medal pentru colecțiile de lucrări de excepție expediate la concurs. Toate școlile și cluburile participante vor primi diplome de participare.

De asemenea, 21 de elevi vor primi diplomele Grand Prize for Individual Work, pentru lucrările originale, creative și impecabil realizate tehnic, trimise la concurs.

Pentru efortul lor creator şi pentru originalitate, 93 de elevi sunt premiați cu Gold Medal Merit Class, iar alţi 57 de copii cu Silver Medal Merit Class, pentru picturile lor deosebite.

Picturile, desenele, colajele, lucrările de grafică, si cele realizate în tehnici mixte au fost evaluate de un juriu competent şi exigent – profesori de arte vizuale, bibliotecari şi muzeografi.

  • Preşedintele  onorific al juriului:

Prof. Mihaela Mereuţă, Biblioteca Judeţeană „G. T. Kirileanu”, director-manager;

  • Preşedintele juriului:

Prof. Cristina  Petrariu, Asociaţia Culturală „Arte. Ro”, preşedinte; Prof. Gr. did. I Palatul Copiilor  Piatra-Neamţ;

  • Membrii juriului:
  • Mariana Ciobanu, medic, Asociaţia Culturală „Arte. Ro”, vicepreşedinte;
  • Conf. univ. dr. Ecaterina Mărghidan, Universitatea de Arte „G.Enescu” Iaşi, Facultatea de Arte vizuale şi Design – Specializarea Arte decorative, Design textile;
  • Muzeograf coord. Silvia Trăistariu, Complexul Muzeal Național Neamţ – Specializarea Pictură;
  • Bibliotecar  Violeta Simina Moşu – Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț;
  • Prof. Oana Gîrbea,Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş”, Prof. Gr.I – Specializarea Pictură;
  • Prof. Inv. Prim. Stela Andrei, Şcoala Gimnazială Nr. 2, director;
  • Prof. Inv. Prim. Steluţa Postolică, Şcoala Gimnazială Nr. 2, director adjunct.

În cadrul competiţiei s-au distins, de asemenea, prin colecții ample de un înalt nivel creativ, şcoli şi organizaţii precum: INTERNATIONAL AFFAIRS OF KANOON INSTITUTE FOR THE INTELLECTUAL DEVELOPMENT OF CHILDREN &YOUNG ADULTS IRAN; TRAKAI ART SCHOOL, LITHUANIA; SZKOLA PODSTAWOWA NR.3, POLONIA; OZEL TRABZON SERAY RESIM KURSU,VEYSEL ACAR ATOLYESI – TRABZON, TURCIA; ART STUDIO GIR-A IN YOUTH CULTURE HOUSE -RYBNIK POLONIA; ARTINO ART STUDIO –BELGRAD, SERBIA; LYCEUM OF ARTS 133 – KHARKOV, UCRAINA; TULIKA FOR CHILD ART – GUJARAT, INDIA; CHILDREN’S ART STUDIO ST.   CHYRIL AND METHODI  – BITOLA, MACEDONIA; ART SCHOOL „R.V. SERDUK” – KERCH, CHILDREN’S ART STUDIO „ROSTOK”- NOVOSIBIRSK, RUSIA; SCHOOL NO 1955, MOSCOVA, RUSIA;CHILDREN’S CREATIVE ART CENTRE AND  GALLERY , TORUN, POLONIA,  ALEXANDRIA SPORTING CLUB CHILDREN ART CENTER – ALEXANDRIA, EGIPT, ART STUDIO DUGA, NOVA ZAGORA, BULGARIA; BALDONE ART SCHOOL, LETONIA; VOCATIONAL HIGHSCHOOL VARAZDIN, CROATIA ; THE NATIONAL CENTRE FOR ART CREATIVITY OF CHILDREN AND YOUTH   PEOPLE’S ART STUDIO „OSTROV”, BELARUS.

La finisajul expoziției, programat joi, 26 noiembrie, începând cu ora 17:30, organizatorii vor prezenta invitaţilor machetele diplomelor şi distincţiile care vor fi expediate câştigătorilor prin intermediul serviciilor poştale aferente, până la sfârșitul acestui an calendaristic.

Tot atunci, se vor decerna, în cadru solemn, diplomele și distincțiile pe care elevii Clubului Atelierul de Arte din cadrul Asociaţiei Culturale Arte.Ro (coordonator prof. Cristina Petrariu) le-au obținut la concursurile internaţionale la care au participat în perioada mai 2019 – noiembrie 2020:

Bulgaria: Matei Alungoaei, Alexandru Voloșeniuc, Sofia Socea, Maria Ungureanu;

Portugalia: Morțe Miruna, Păr Laurențiu, Vasiliu Anda, Popa Teodora, Tatulea Alexandra, Munteanu Maria Alexandra, Morțe Maia, Lecușescu Larisa, Iliuță Matei, Crușitu Sabina Ecaterina, Constantin Flavia, Cazan Aurora, Bârsan Teodora, Mihai Anastasia;

Grecia: Păr Laurențiu, Morțe Maia, Ghițescu Mara;

Lituania: Morțe Maia;

Ucraina: Păr Laurențiu, Tatulea Bogdan, Constantin Vlad, Popa Carla, Morțe Miruna;

Polonia: Păr Laurențiu, Morțe Miruna, Chirilă Sergiu;

Taiwan: Morțe Miruna, Iliuță Matei, Chirilă Sergiu, Păr Laurențiu;

India: Păr Laurențiu, Morțe Miruna;

România:Dumitrașcu Elena-Karla, Morțe Miruna;

Turcia: Morțe Miruna, Păr Laurențiu, Aurora Cazan, Natalia Lupu, Alexandra Munteanu, Flavia Constantin, Amalia Andrișoaei, Leia Ciurlea;

Belarus: Păr Laurențiu;

Macedonia: Păr Laurențiu, Morțe Miruna, Filip Alexandru;

Cehia: Păr Laurențiu, Morțe Miruna, Filip Alexandru. Totodată, ei au primit, pe lângă premiu, și câte o scrisoare de felicitare din partea Excelenței Sale Doamna Halka KAISEROVA, ambasadorul extraordinar și plenipotenţiar al Republicii Cehe în România;

Polonia: Mara Iustina Ciurlea;

Bulgaria: Melisa Sasu, Iorgos Mihai, Ștefan Maria, Dobrea Robert;

Serbia: Morțe Miruna, Păr Laurențiu, Lecușescu Larisa, Vasiliu Anda, Crușitu Sabina, Ciurcan Ilinca, Munteanu Alexandra Maria, Iutiș Nectarie, Antal Teodora;

Slovenia: Balint Ana Maria, Lapușneanu David;

Lituania: Vlad Constantin, Macovei Adrian, Iliuță Maria, Sîrcu Lorena, Morțe Miruna, Mihăilescu Sara;

Franța: Cazan Giorgia Aurora, Stoleru Denisa, Anda Vasiliu, Gabriela Florea, Baciu Sabina, Chirilă Sergiu, Păr Laurențiu, Morțe Miruna;

Taiwan: Ştefan Maria, Urzică Briana, Constantin Flavia, Macovei Adrian.

În ciuda timpurilor potrivnice excelenței în artă și educației artistice, noi ne străduim, pe cât este posibil, să continuăm frumoasa tradiție a acestui important concurs internațional, ajuns în 2020 la cea de-a patra ediție. Ne-am fi dorit foarte mult și realizarea Festivalului Internațional pe care îl găzduim în Piatra-Neamț, în fiecare an, în vacanța mare. Anul acesta nu a fost posibil, spre marea dezamăgire a copiilor, profesorilor și părinților din cele peste 19 țări care și-au anunțat intenția de a participa, dar şi a copiilor din Piatra-Neamţ, care aşteptau cu nerăbdare acest eveniment. Situația actuală mondială, guvernată de restricții și teamă, nu ne-a permis continuarea tradiției în privința acestui proiect cultural-artistic și educațional la care muncim în medie jumătate de an.

Mulţumirile Asociaţiei Culturale „Arte.Ro” se îndreaptă către toţi cei care au participat la bunul mers al activităţilor proiectului: Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu”, sponsorilor,  elevilor voluntari, şi, nu în ultimul rând, mass-mediei pietrene.

Am proiectat Concursul si Festivalul ca pe  acțiuni culturale dedicate exclusiv copiilor şi artei acestora, cu intenția de a fi realizate anual, ca o celebrare prin lucrările micilor artişti a excelenţei în artele vizuale precum şi un îndemn spre a preţui mai mult arta celor mai tineri dintre artiști.

Am observat că proiectul în sine, prin cele trei ediții ale sale (2017-2018-2019) a contribuit semnificativ la promovarea extinsă a orașului nostru în mediul on-line, din perspectiva artistico-plastică, educațională, culturală, istorică, geografică și turistică.

Chiar și în vremuri de criză, țara și orașul nostru trebuie să se reprezinte internaţional prin produsele sale cultural- educaționale şi artistice cele mai valoroase, vizibile și cuantificabile.  

Ne dorim mai multe manifestări dedicate accentuării vizibilității potenţialului creator al copiilor. Așa cum am afirmat în repetate rânduri, ei sunt unii dintre cei mai buni ambasadori ai culturii  române şi ai valorilor pe care acest spațiu geografic le pune la dispoziţia umanității.

Să nu uităm că lucrările de pictură și desen ale copiilor ar trebui să facă parte din patrimoniul material al umanității pentru ca, peste veacuri, ele să constituie întotdeauna un izvor istoric deopotrivă autentic, realist, adevărat dar și plin de o subiectivă candoare.

Considerăm această a patra ediţie a CONCURSULUI ŞI EXPOZIŢIEI INTERNAŢIONALE DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII „PIATRA-NEAMŢ CREATIV” un succes real, cu atât mai mult cu cât a fost realizată în condiții dificile. Ne exprimăm convingerea că ediția din acest an complicat va rămâne în memoria noastră ca un eveniment singular, într-un lung șir de evenimente realizate în condiții sociale favorabile artei, culturii și educației artistice la nivel înalt!”, a declarat prof. Cristina Petrariu, președinta Asociației Culturale „Arte. Ro”.