Olimpiada de religie – etapa națională

În perioada 8-12 mai 2019, la Caransebeș, a avut loc Olimpiada de Religie ortodoxă pentru seminarii și licee teologice clasele IX-XII – etapa națională

Iată rezultatele lotului care a reprezentat județul Neamț:

Nr.

Crt.

Numele, inițiala tatălui și prenumele elevului Clasa DISCLIPLINA Școala de proveniență Profesor îndrumător REZULTATUL

OBȚINUT

1. Avrămiuc Paul IX VT Seminarul Teologic Ortodox ”Veniamin Costachi”, comuna Vînători-Neamț Mirel Gălușcă  

MENȚIUNE

2. Enache Alexandru IX VT Liceul Teologic ”Episcop Melchisedec” Roman Hriban Florin MENȚIUNE
4. Ailincăi Dumitrel X NT Liceul Teologic ”Episcop Melchisedec” Roman Hriban Florin  

PREMIUL III

5. Bistricianu Maria X NT Seminarul Teologic Ortodox ”Veniamin Costachi”, comuna Vînători-Neamț Pr. Viorel-Romulus Laiu  

MENȚIUNE

8. Sochirca Valeria XI IBOR Seminarul Teologic Ortodox ”Veniamin Costachi”, comuna Vînători-Neamț Arhim. Mihai Daniliuc  

PREMIUL SPECIAL

9. Covasan Ion XII DOGMATICĂ Seminarul Teologic Ortodox ”Veniamin Costachi”, comuna Vînători-Neamț Pr. Vasile Păvăleanu  

PREMIUL SPECIAL

10. Vieru Ștefan XII DOGMATICĂ Liceul Teologic ”Episcop Melchisedec” Roman Pr. Cozma Eduard-Vasile  

MENȚIUNE

În perioada 1-5 mai 2019, la Oradea, a avut loc faza națională a Olimpiadei de Religie ortodoxă, clasele V-XII.

Iată rezultatele lotului care a reprezentat județul Neamț:

Nr.

Crt.

Numele, inițiala tatălui și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor îndrumător Rezultat olimpiada națională
1. Bălăoiu M. Bianca VI Școala Gimnazială Domnească Tg Neamț Tanasă Nuța Mențiune
2. Ichim M. Bogdan IX Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Tg. Neamț Ioniță Elena Mențiune
3. Damian D. Loredana X Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Tg. Neamț Filip Daniela Mențiune
4. Apostol C. Maria-Elidia XI Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Tg. Neamț Ioniță Elena Premiul III
5. Bălăoiu M. Ioana XI Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Tg. Neamț Filip Daniela Mențiune
6. Aron V. Bianca XII Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Tg. Neamț Ioniță Elena Mențiune

 În perioada 1-5 mai 2019, la Alba Iulia, a avut loc faza națională a Olimpiadei de Religie, clasele V-XII și colegii/licee teologice, cultul Romano-Catolic, limba română.

Iată rezultatele lotului care a reprezentat județul Neamț:

Nr.

Crt.

Numele, inițiala tatălui și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor îndrumător Rezultat olimpiada națională
1. Gal I. Ioan Andrei a V-a Şcoala Gimnazială nr. 1, sat Pildeşti, comuna Cordun Blaj Paulina MENȚIUNE
2. Dămoc L. Isabela a V-a Şcoala Gimnaziala „V.Alecsandri” Roman Bejan Lucia Gema MENȚIUNE
3. Pătăchi I. Daria a V-a Şcoala Gimanzială nr. 1, sat Pildeşti , comuna Cordun Blaj Paulina PREMIUL II
4. Enășoaie C. Denisa Maria a VI-a Școala Gimnazială Gherăești, comuna Gherăești Mătălică Paula PREMIUL III
5. Fărăoanu Flavio Vlăduț a VII-a Liceul Tehnologic Adjudeni,comuna Tămășeni Dumea Angela PREMIUL I
6. Feraru Denis a VIII-a Școala Gimnaziala „Gh. Pătrașcu”, Sat Buruienești, comuna Doljești  

Ciuraru Maria Tereza

MENȚIUNE
7. Mărtișcă  Diana Maria a VIII-a Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Roman Bejan Lucia Gema PREMIUL III
8. Dobrin I. V. Roxana – Georgiana a IX-a Liceul Teologic Romano – Catolic  “Sfântul Francisc de Assisi” Roman Sofronie Mariana PREMIUL II
9. Pericica Adina Lucia a XI-a Colegiul National „Roman Voda” Roman Dogan Odille Paula MENȚIUNE
           

Colegii/licee teologice

Nr.

Crt.

Numele, inițiala tatălui și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor îndrumător Rezultat olimpiada națională
1. Balan M.David – Marius a XI-a Liceul Teologic Romano – Catolic  “Sfântul Francisc de Assisi” Roman Sofronie Mariana MENȚIUNE SPECIALĂ
2. Mîrț G. Daniel a XII-a Liceul Teologic Romano – Catolic  “Sfântul Francisc de Assisi” Roman Sociu Cristinel PREMIUL III

Inspector școlar, prof. Mihai Giosan