Ediție aniversară a Festivalului de Teatru

  • 31 de spectacole, 36 de reprezentații, 5 concerte, 3 ateliere, 3 lansări de publicații, 1 spectacol-lectură, o proiecție de film documentar, 1 juriu de liceeni, 1 colocviu, 25 de sesiuni de discuții cu publicul își așteaptă spectatorii!
  • Această ediție recuperează dimensiunea internațională a festivalului, prin participarea unor companii de teatru din Franța, Italia și Portugalia.
  • În premieră, spectacole din cadrul festivalului au loc și la Tg. Neamț.

A XXX-a ediție a Festivalului de Teatru Piatra-Neamț, care se desfășoară între 20 septembrie și 1 octombrie, are loc în anul în care Teatrul Tineretului împlinește 60 de ani de existență.

Tema acestei ediții este „Arhivele insecurității”, o formulă ironică, dar serioasă, care să facă trimitere la istoria Festivalului, dar și la prezentul lui, și care încearcă să exprime tocmai fragilitatea relației teatru – timp – realitate.

Fiind o ediție aniversară și dat fiind faptul că ne dorim să ajungem la un public cât mai numeros și mai divers, pentru prima dată în istoria festivalului am extins spațiul de desfășurare și în orașul Târgu Neamț.

 Programul ediției curente propune iubitorilor de teatru spectacole de dramaturgie contemporană care chestionează teme ale societății de azi, teatru documentar, spectacole realizate de tineri creatori (semnate de regizori sub 30 de ani), dialogul cu alte spații culturale europene, proiecte artistice cu componentă educațională (ateliere dedicate spectatorilor de toate vârstele, spectacole ale profesioniștilor în colaborare cu adolescenții), evenimente interdisciplinare (spectacol de dans, concerte, spectacol – lectură, proiecție de film documentar, performance), spectacole pentru public tânăr și foarte tânăr (dintre care două sunt produse de Teatrul Tineretului).

Mai multe detalii despre Festivalul de Teatru puteți obține din materialele noastre publicate pe site-ul Teatrului Tineretului Piatra – Neamț și pe canalele social-media.

Gabriela Hârțan, secretar artistic al Teatrului Tineretului

Joi, 20 septembrie

ora 16.00 și ora 19.00 // Sala Mare TT // POINT București

O MIE DE MOTIVE

de Duncan Macmillan, regia: Horia Suru

Recomandare: 12+

ora 22.00 // Sala Mare TT // Concert

HER VIOLIN

Luiza Zan, Albert Tajti, Michael Acker

Vineri, 21 septembrie

ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ TT // Proiect independent, București

 DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ

de Aglaja Veteranyi, regia: Dana Paraschiv

Recomandare: 14+

ora 19.00 // Casa Culturii Ion Creangă” Tîrgu Neamț // Teatrul Municipal „Bacovia“ Bacău

DRAGĂ ELENA SERGHEEVNA

după Ludmila Razumovskaia, regia: Mădălin Hâncu

Recomandare: 14+

ora 20.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ TT // Teatrul Tineretului Piatra Neamț

SCHOOL feat. COOL

de George Cocoș, regia: Elena Morar

Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

 ora 21.30 // SPOT, Piatra Neamț // Concert

Concert’n 2

Ada Milea și Bobo Burlăcianu

Sâmbătă, 22 septembrie

ora 18.00 și ora 20.00 // Sala Mare TT // Compagnie Louis Brouillard/ Joël Pommerat Paris, Franța

LE PETIT CHAPERON ROUGE

textul și regia: Joël Pommerat

Recomandare: 14+

ora 19.00 // Casa Culturii Ion Creangă” Tîrgu Neamț // Proiect independent, București

DE CE FIERBE COPILUL ÎN MĂMĂLIGĂ

de Aglaja Veteranyi, regia: Dana Paraschiv

Recomandare: 14+

ora 21.30 // The Library Bar, Piatra Neamț // Concert

ROBIN AND THE BACKSTABBERS

Andrei Robin Proca, Florentin Vasile, Oigăn, Andrei Fântână, Radu Moldovan, Vladimir Proca

Duminică, 23 septembrie

ora 10.00 // Sala Mare TT // Teatrul Tineretului Piatra Neamț

AMINTIRI

după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea

Recomandare: 7+

 ora 16.00 // Sala Mare TT // Asociaţia Culturală Lightwave București

SUNT EU, ANNABEL

de Iulian Tănase, regia: Cristina-Andreea Ion

Recomandare: 13+

ora 19.00 // Casa Culturii Ion Creangă” Tîrgu Neamț // Teatrul Mic, Sibiu

FEMEIA IDEALĂ

de Ecaterina Oproiu, regia: Constantin Podu

ora 21.00 // Sala Mare TT // Teatrul Figura Stúdió Színház Gheorgheni

FRIG. Patru întâmplări neadevărate din Gheorgheni

de Elise Wilk, regia: Leta Popescu

Recomandare: 12+

 Luni, 24 septembrie

ora 16.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă // Reactor de creație și experiment

Cluj-Napoca

MIRACOLUL DE LA CLUJ

de Petro Ionescu, regia: David Schwartz

ora 22.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă  // Asociația Culturală DOCTOR’S STUDIO, București

GROUNDED

de George Brant, regia: Ligia Ciornei

Recomandare: 14+

Marți, 25 septembrie

ora 16.00 // Sala Mare TT // Create.Act.Enjoy Cluj-Napoca

EAT ME

de Alexandra Felseghi, regia: Adina Lazăr

Recomandare: 14+

ora 19.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ TT // Teatrul Municipal Baia Mare

PLEX

după Eric Bogosian, regia: Andrei Stan

Recomandare: 15+

ora 21.00 // Sala Mare TT // Teatrul Evreiesc de Stat București

O LECŢIE DE BUNE MANIERE

de Jean-Claude Grumberg, regia: Alexandru Berceanu

 Miercuri, 26 septembrie

ora 16.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă // Compania Paradis Serial / Fundația Gabriela Tudor

CĂLĂTORIE CĂTRE MINE ÎNSUMI

de Cosmin Manolescu

Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

ora 21.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă // Asociația Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

ÎNAINTEA EREI NOASTRE

textul și regia: Daniel Chirilă

Recomandare: 12+

ora 22.30 // SPOT, Piatra Neamț // Concert

NEL BLU DIPINTO DI BLUES

Roberta Lidia De Stefano și Rareș Pîrlog

Ziua când vin adolescenții // Casa Culturii “Ion Creangă Tîrgu Neamț

ora 12.00// ora 16.00 // ora 18.00 // ora 20.00

Trupa CEVA Tîrgu Neamț

BOOMERANG

Creație colectivă, coordonatori Jo Brăilescu și Daniel Chirilă

Spectacol creat în cadrul Platformei culturale Frilensăr

Trupa Benevol (Colegiul Național “Gheorghe Asachi” Piatra Neamț)

No(r)way Today

de Igor Bauersima, regia Emanuel Becheru

Trupa Yuppies (Colegiul Național “Calistrat Hogaș” Piatra Neamț)

DULCE-AMAR

adaptare după “Almost. Maine” de John Cariani, regia Sabina Brândușe și Valentin Florea

Atelierul de Teatru Botoșani

CUM NE PLACE

după William Shakespeare, regia Lenuș-Teodora Moraru și Gelu Rîșca

Joi, 27 septembrie

ora 19.00 // Casa Culturii Ion Creangă” Tîrgu Neamț // Asociația Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

ÎNAINTEA EREI NOASTRE

textul și regia: Daniel Chirilă

Recomandare: 12+

ora 20.00 // Sala Mare TT // ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Italia

WORK IN PROGRESS

textul și regia: Gianina Cărbunariu

Recomandare: 12+

 Vineri, 28 septembrie

ora 17.00 // Sala Mare TT // Teatrul Mic în parteneriat cu Centrul Replika, București

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

după texte de Mihaela Michailov, versuri Bobi Dumitraş, regia: Radu Apostol

Recomandare: 14+

ora 21.00 // Sala Mare TT // Centrul Replika în parteneriat cu BEZNĂ Theatre

BOYZ AND GIRLZ

textul și regia: Sînziana Koenig

Recomandare: 14+

Sâmbătă, 29 septembrie

ora 10.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ TT // Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul“ Iași

HANSEL ȘI GRETEL

dramatizare de Ramona Iacobuțe, după o idee de Oltița Cîntec, regia: Ion Ciubotaru

 ora 17.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ TT // Asociația Culturală DOCTOR’S STUDIO București

COLIBRI

de Garret Jon Groenveld, regia: Daniel Popa

ora 19.00 // Sala Mare TT // Teatrul „Maria Filotti“ Brăila

TARTUFFE

de Jean-Baptiste Poquelin Molière, regia: Alexandru Mâzgăreanu

Recomandare: 15+

 ora 21.30 // The Library Bar, Piatra Neamț // Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava

PISICI

de Bobi Dumitraș, Bobo Burlăcianu, regia: Bobo Burlăcianu

Duminică, 30 septembrie

ora 11.00 // Sala Mare TT // Teatrul Gong Sibiu

VISÂND GLASURI

de Ted Hughes, Lavinia Branişte, concept: Nicoleta Lefter

Recomandare: 7+

ora 12.00 // Sala Rotondă TT // Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Culese din Telciu – Lansare de carte pentru copii realizată de Vasile Ernu și ilustrată de Veronica Neacșu (istoriile copiilor din Telciu, redactate)

 ora 17.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă // Compagnia LAMINARIE Bologna

DENTRO LE COSE

performance: Febo del Zozzo

Recomandare: 12+

 ora 19.00 // Sala Multimedia TT // Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Culese din Telciu – Spectacol-lectură de Lorand Maxim și Alexandra Voivozeanu (despre muncă în mediul rural)

ora 20.00 // Cetatea Neamțului, Tîrgu Neamț // Teatrul Tineretului Piatra Neamț

AMINTIRI

după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea

Recomandare: 7+

ora 20.30 // Sala Multimedia TT // Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Culese din Telciu – Proiecție de film documentar de Vlad Petri și Theodor Constantiniu

(despre tipurile de divertisment moderne și mai puțin moderne cu care se delectează tineretul rural)

ora 22.00 // Sala Mare TT, cu publicul pe scenă // Asociația T.E.T. Alexandria

ÎNAPOI ÎN IARNĂ

textul și regia: Andreea Cristina Borțun

Recomandare: 12+

Luni, 1 octombrie

ora 18.00 // Sala Mare TT // Theatro Circo Braga și Teatrul Tineretului

ANTONIO ȘI BEATRIX

de Abel Neves, regia: Rui Madeira

(coproducție realizată cu sprijinul I.C.R. Lisabona)

Recomandare: 14+

ora 21.30 // Sala Mare TT // Concert

ANDRIEȘ ȘI PRIETENII LA TT

Alexandru Andrieș, Berti Barbera, Sorin Romanescu și Ioana Mîntulescu