Concursul și expoziția internațională de arte plastice pentru copii „Piatra-Neamț Creativ”, ediția a II-a

În perioada 26 martie – 30 aprilie 2018, pe simezele  Sălii Expo-Club Victor Brauner precum și pe cele ale Galeriei „Cupola” a Bibliotecii Județene „G.T.Kirileanu” din Piatra-Neamţ vor fi prezente o parte dintre lucrările participante la CONCURSUL ŞI EXPOZIŢIA INTERNAŢIONALĂ DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII “PIATRA NEAMŢ CREATIV”, Ed. a II- a, 2018

Asociaţia culturală „Arte. Ro” din Piatra-Neamţ vă invită joi, 12 aprilie 2018, orele 17:30, la vernisajul expoziţiei, realizată în cadrul unui parteneriat între Asociaţie şi Primăria Municipiului Piatra-Neamţ, cea care a asigurat şi finantarea activităţilor. Proiectul este susţinut şi de Biblioteca Judeteană „G.T.Kirileanu”, care asigură spaţiul expunerii lucrărilor și Palatul Copiilor din Piatra-Neamţ (diseminarea informațiilor).

Expoziţia reuneşte cele mai reuşite creaţii ale copiilor, realizate cu măiestrie de copii şi tineri cu vârste cuprinse între 6-19 ani, ce au fost selectate atent din cele peste 1300 recepţionate de la 42 de școli, licee şi cluburi din 19 țări (Bulgaria, Ungaria, Macedonia, Serbia, Lituania, Letonia, Ucraina, Belarus, Polonia, Rusia, Turcia,  Egipt, Malaezia, Thailanda, India, Hong Kong, China, România, Slovenia), de pe  3 continente (Europa, Asia şi Africa). Din cauza spaţiului limitat însă, sunt expuse doar lucrările cele mai relevante, în număr foarte mic – circa 20 % dintre lucrările care au obținut premii speciale și medalii de aur, la secțiunea –individual, colecție per elev și colecție per școală.

Temele concursului internaţional de artă plastică pentru copii au fost la alegere : „Desenează oraşul tău / Draw your city” sau „Flori / Flowers” iar recepţionarea lucrărilor s-a încheiat la 15 martie 2018.

Picturile, desenele, colajele, lucrările de grafică, au fost evaluate de un juriu competent şi exigent – profesori de arte vizuale, bibliotecari şi muzeografi, sub patronajul Preşedintelui  onorific al Juriului, Dl. Dragoş V. Chitic, Primarul Municipiului Piatra-Neamţ,

 

 • Preşedintele juriului:

Prof. Cristina S. Petrariu, Asociaţia Culturală „Arte. Ro”,Preşedinte, Prof. Gr.I- Specializarea Pedagogia Artei

 • Membrii juriului:
 • Univ. Dr. Ecaterina Marghidan, Universitatea de Arte “G.Enescu” Iaşi, Facultatea de Arte vizuale şi Design- Specializarea Arte decorative, Design textil;
 • Medic Mariana Ciobanu, CMI- Asociaţia Culturală “Arte. Ro”,Membru de onoare;
 • Muzeograf Silvia Trăistariu, Complexul Muzeal Judeţean Neamţ- Specializarea Pictură;
 • Bibliotecar Daniel Ovidiu Stelescu- Biblioteca Judeteană “G.T.Kirileanu” Neamț;
 • Bibliotecar Violeta MoşuBiblioteca Judeteana “G.T.Kirileanu” Neamț;
 • Oana Gîrbea, Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş”,Prof. Gr.I- Specializarea Pictură;
 • Lucian Gogu Craiu, Palatul Copiilor Piatra Neamţ,Prof. Gr.I- Specializarea Pictură.

Lucrările au fost structurate şi evaluate în funcţie de cele trei nivele de vârstă şi experienţă: nivel primar- clasele 0-IV (6-10 ani), nivel gimnazial –clasele V-VIII (11-14 ani) şi liceal – clasele IX-XII ( 15-18/19 ani). În urma jurizării s-au  acordat mai multe premii –trofee pentru şcolile câştigătoare, trofee individuale, medalii de aur şi diplome de merit.

Orele de muncă, atenţia, răbdarea, talentul şi determinarea sunt celebrate prin Premiile speciale acordate şcolilor care îndeplinesc criteriile şi exigenţele evaluării.

Cele trei şcoli câştigătoare ale Marelui premiu Grand Prize School winner sunt: SIMPLY ART, Hong Kong –CHINA, YEOW CHYE ART STUDIO, Penang –MALAYSIA si ZAPORIZHZHYA ART ASSOCIATION din Ucraina. Profesorii coordonatori au primit marele trofeu al concursului şi diplomele care atestă rezultatele obţinute.

Douăsprezece școli au primit Premiul Gold Medal pentru colecțiile de lucrări de excepție expediate la concurs.

De asemenea, 36 elevi au primit Grand Prize for Individual Work, pentru lucrările originale, creative și impecabil realizate tehnic, trimise la concurs.

Pentru efortul lor creator şi pentru originalitate, 102 de elevi au primit Gold Medal Merit Class, iar alţi 168 copii au primit Single Selection Award, pentru picturile lor deosebite.

În cadrul competiţiei s-au distins, de asemenea, printr-o participare numeroasă şi la un foarte înalt nivel creativ, şcoli şi organizaţii precum: H.R.H. PRINCESS SIRINDHORN ART CENTER – WANGSAPHONG , THAILANDA; OZEL TRABZON SERAY RESIM KURSU,VEYSEL ACAR ATOLYESI – TRABZON, TURCIA; ART STUDIO GIR-A IN YOUTH CULTURE HOUSE -RYBNIK POLONIA; ARTINO ART STUDIO –BELGRAD, SERBIA; LYCEUM OF ARTS 133 – KHARKOV, UCRAINA; TULIKA FOR CHILD ART – GUJARAT, INDIA; CHILDREN’S ART STUDIO ST.   CHYRIL AND METHODI  – BITOLA, MACEDONIA; DARVINA 16 ART LAB – KHARKIV, UCRAINA; ART SCHOOL “R.V. SERDUK” – KERCH, CHILDREN’S ART STUDIO “ROSTOK”- NOVOSIBIRSK, RUSIA; SCHOOL NO 1955, MOSCOVA, RUSIA;CHILDREN’S CREATIVE ART CENTRE AND  GALLERY , TORUN, POLONIA;  VILNIUS “MINTIES” GYMNASIUM, VILNIUS, LITHUANIA;  liceul de arte plastice “ nicolae tonitza” bucuresti,  ALEXANDRIA SPORTING CLUB CHILDREN ART CENTER – ALEXANDRIA, EGIPT și mulți, mulți  alții.

Trofeele concursului – replici miniaturale ale Turnului lui Ştefan cel Mare, plachetele şi celelalte distincţii sunt realizate de către reputatul artist plastic pietrean Petru Diaconu, şi au fost concepute special pentru acest eveniment.

La ceremonia de decernare a premiilor, organizatorii concursului vor prezenta publicului machetele diplomelor şi distincţiile care au fost expediate deja câştigătorilor prin intermediul serviciilor poştale aferente, la sfârșitul lunii martie.

Tot in cadrul vernisajului expoziţiei se vor decerna în cadru solemn, diplomele și distincțiile  pe care elevi ai Clubului Atelierul de Arte din cadrul Asociaţiei Culturale Arte.Ro (coordonator Prof. Cristina S. Petrariu) le-au obținut la concursurile internaţionale la care au participat, respectiv:

(JAPONIA)

 • PĂR LAURENTIUTHE SELECTED PRIZE

 (BULGARIA)

 • CAZAN AURORA

DIPLOMA FOR SINGLE SELECTION AWARD

 • HORCEAG TEODOR

DIPLOMA FOR SINGLE SELECTION AWARD

 • MARTINAS STEFANIA

DIPLOMA FOR SINGLE SELECTION AWARD

 • IONASCU STRUNGARIU VIVIANA

DIPLOMA FOR SINGLE SELECTION AWARD

 (FINLANDA )

 • LUNGU ANDREI

–DIPLOMA

 (PORTUGALIA)

 • MORTE IOANA MIRUNA

–  MERIT CLASS GOLD

  3RD PRIZE FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 –  BRONZE MEDAL

 • ROSU CARRINA

–  MERIT CLASS GOLD

  HONORABLE MENTION FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 • CIUBOTARU DELIA

–  MERIT CLASS GOLD

 • BALAN MARIA LUIZA

–  MERIT CLASS SILVER

DIPLOMA PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 • BOLUM BIANCA MARIA

  – MERIT CLASS SILVER

 • VASILIU ANDA

  – MERIT CLASS SILVER             

 • MUSCELEANU THEODORA

 – DIPLOMA FOR PARTICIPATION ON THE ART COLONY

 • ARNOLD TEODORA

 – HONORABLE  MENTION

 • BOTA IOANA

 –HONORABLE  MENTION

 • BERBECE RALUCA

 –HONORABLE  MENTION

 • FILIP ILINCA

 –HONORABLE  MENTION

 • MATACHE MEDEEA

 –HONORABLE  MENTION

 • GRADINARU IOANA

 –HONORABLE  MENTION

 • MOROSANU ANA MARIA

 –HONORABLE  MENTION

 • MORTE MAIA ANDREEA

 –HONORABLE  MENTION

 • ROIBU SANDRA

 –HONORABLE  MENTION

 • SUCIU OANCEA ADELINA

 –HONORABLE  MENTION

 (SLOVENIA )

 • ALEXIA MARUNTELU

– SPECIAL PRIZE

 • ATOMEI ALEXANDRU

– SPECIAL PRIZE

 • CORLADE THEA LAVINIA

– SPECIAL PRIZE

 • CRISTINA S. PETRARIU

– SPECIAL PRIZE

  (TAIWAN)

 • CIURCAN ILINCA

–  GOLDMEDAL

 • MUSCELEANU THEODORA

 – BRONZE MEDAL

 • LUNGU AILENEI ANDREI

DIPLOMA FOR SINGLE SELECTION AWARD

 (LITHUANIA )

 • IOANA MIRUNA MORTE

–  DIPLOMA OF THE 1ST DEGREE

(INDIA)

 • LUNGU ANDREI

–  JURY HONOUR

 • TATULEA ALEXANDRA

–  JURY HONOUR

 • PAR LAURENTIU

–  GOLD MEDAL

 • STANCIU ANA MARIA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • ONICA STEFAN

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • NASTASE DARIUS

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

 • DOBOS DARIA

–  DIPLOMA OF DISTINCTION

(POLONIA)

 • LUNGU ANDREI

–SPECIAL PRIZE

Expoziția va rămâne deschisă pe tot parcursul lunilor martie și aprilie 2018, pentru a putea fi vizitată de către toți cei interesaţi, adulţi dar mai ales copii şi tineri, pentru care organizatorii speră că prezenta manifestare să fie un mediu care să inspire şi să provoace la depăşirea nivelului propriu de creativitate, concept, manualitate.

Manifestarea se doreşte a fi o acțiune culturală dedicată copiilor și artei acestora, proiectată spre a fi realizată anual, o celebrare prin lucrările micilor artişti a excelenţei în artele vizuale precum şi un îndemn spre a preţui mai mult pictura, natura, frumosul în general, o încercare de a construi prin copii, o lume mai colorată și mai bună.

Prin acest proiect cultural-educațional și artistic, organizatorii și-au propus și au realizat o promovare extinsă a orașului nostru, atât în mediul fizic, cât și în cel virtual, din perspectiva artistico-plastică, educațională, culturală, istorică, geografică și turistică. Continuarea acestui proiect o constituie găzduirea la sfârșitul lunii iulie a anului curent, timp de o săptămână, a 10 echipaje câștigătoare dintre cele premiate la Piatra-Neamț în cadrul unui stagiu de lucru peisaj în plain-air, in situ, în spațiul extrem de ofertant vizual al Pieței Curtea Domnească. Contactul direct al participanților cu istoria și geografia spațiului plastic și artistic al orașului, va constitui cu certitudine un real succes, argument susținut de reușita ediției anterioare a proiectului, care a adus un plus de promovare semnificativ orașului și județului nostru, mai ales în mediul online. Acest proiect contribuie masiv la determinarea unui loc foarte bine definit pentru orașul nostru pe harta europeană și mondială a educației, culturii și artelor plastice.

Mulţumirile Asociaţiei Culturale „Arte.Ro” se îndreaptă către toţi cei care au participat la bunul mers al activităţilor proiectului – Primăriei Municipiului Piatra-Neamț – Domnului Primar Dragoș Chitic, reprezentanţilor Bibliotecii Județene „G.T.Kirileanu”, Doamnei Director Mihaela Mereuță, elevilor voluntari, și nu în ultimul rând presei şi audio-vizualului pietrean.

Municipiul Piatra-Neamț trebuie să se reprezinte internaţional prin produsele și rezultatele sale culturale, educaționale și artistice cele mai vizibile și cuantificabile – prin educație și prin copiii și tinerii săi cei mai inteligenţi şi creativi, prin valori si repere clare. Strategiile de promovare ale oraşului nostru  ar trebui să cuprindă constant manifestări dedicate accentuării vizibilitatii potenţialului creator al copiilor, întrucit aceştia vor deveni cu ceritudine în viitorul apropiat, unii dintre cei mai buni ambasadori ai mediului cultural nemtean şi al valorilor pe care acest spatiu geografic le pune la dispoziţia oaspeților săi.

Considerăm această a doua ediţie a CONCURSULUI ŞI EXPOZIŢIEI INTERNAŢIONALE DE ARTE PLASTICE PENTRU COPII “PIATRA NEAMŢ CREATIV” un succes real şi ne exprimăm convingerea că municipalitatea pietreană va dori să dezvoltăm acest proiect în cadrul parteneriatului nostru, într-unul de tradiție, care să cuprindă participarea directă anuală a câştigătorilor, ca aceştia să se poată apropia fizic de patrimonul istoric, cultural şi artistic al oraşului în cadrul unui acelui stagiu de lucru și documentare de circa 7 zile, despre care am amintit.

Cu siguranţă expunerea pe care oraşul nostru o capată în mediul online la nivel global, presa scrisă și audio-vizualul internaţional pe toate cele 3 continente participante, datorată diseminării informaţiilor de către participanţii direcţi si indirecți, constituie un plus de vizibilitate excepţională, de care oraşul Piatra-Neamț va beneficia sub toate aspectele!

Asociaţia culturală “Arte. Ro”

Preşedinte, Prof. Cristina S. Petrariu