216 elevi nemțeni au participat la Olimpiada județeană de fizică

Sebastian Leontică (medaliat cu argint la Olimpiada Internațională de Fizică din 2017)
  • Olimpiada judeţeană de fizică s-a desfăşurat în ziua de 24 februarie 2018, în următoarele centre zonale:

 

Zona Piatra Neamţ,

Bicaz, Borca, Roznov

Zona Roman Zona Tîrgu Neamţ
Colegiul Naţional Petru Rareş”,

Piatra Neamţ

Colegiul Naţional „Roman Vodă”,

Roman

Colegiul Naţional “Ştefan cel  Mare”,

Tîrgu Neamţ

 

  • Au participat 216 elevi, după cum urmează:

 

Clasa a VI-a-62

 

Clasa a VII-a-75

 

Clasa a VIII-a-22

 

Clasa a IX-a-38

 

Clasa a X-a-24

 

Clasa a XI-a-7

 

Clasa a XII-a-2

 

 

  • Evaluarea lucrărilor scrise s-a desfășurat la Colegiul Naţional ˝Petru Rareş˝, Piatra Neamţ, și au fost implicati 65 profesori de fizică evaluatori.
  • Rezultatele finale după contestații sunt afișate pe site-ul inspectoratului școlar, la adresa http://www.isjneamt.ro/site/rezultate-finale-olimpiada-judeteana-de-fizica-2018/
  • Subiectele, baremele, rezultatele finale se regăsesc și pe site-ul Colegiului Naţional ˝Petru Rareş˝, Piatra Neamţ, la adresa  http://www.cnpetrurares.ro/olimpiada-judeteana-de-fizica-2018/
  • Felicitări tuturor elevilor pentru rezultatele obținute, profesorilor, echipelor manageriale din unitățile de învățământ în care s-a desfășurat concursul, pentru asigurarea logisticii necesare și mult success la etapa națională.
  • Lotul județului Neamț* care va participa la etapa națională este format din următorii elevi:

 

Nr.crt Numele şi prenumele elevului Clasa Unitatea de învăţământ Profesor la clasă
1 BEREA GEORGE ALEXANDRU 6 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ILIE AIDA
2 POPESCU MARIA THEODORA 6 COLEGIUL NATIONAL DE INFORMATICA, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ŢĂBÂRNAC CORNELIA
3 ROMANIUC ALBERT IULIAN 6 COLEGIUL NATIONAL „ROMAN VODA”, MUNICIPIUL ROMAN IRIMIA GHEORGHE
4 HORODNICEANU ANDREI 7 COLEGIUL TEHNOLOGIC „SPIRU HARET”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT PÎNTEA MIHAELA
5 APOSTOL ALEXANDRU 7 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT SECARĂ CRISTINEL
6 BISTRICEANU TRAIAN 7 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT SECARĂ CRISTINEL
7 BUZDEA MATEI 8 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ILIE AIDA
8 PASCAL FLAVIA CRISTIANA 8 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ILIE AIDA
9 SĂVOAIA MARIA 8 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ILIE AIDA
10 CHIRIAC GEORGE 9 COLEGIUL NATIONAL „ROMAN VODA”, MUNICIPIUL ROMAN MERFEA ROMEO
11 COSNICEANU COSMIN 9 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ONICIUC GRIGORUȚĂ
12 MANOLE DANIEL 10 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT HARALAMB DOREL
13 TEACU COSMIN 10 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT HARALAMB DOREL
14 SPIRIDON ANDRA ELENA 11 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ONICIUC GRIGORUȚĂ
15 OKUKURA ANDREW HIROAKI 11 COLEGIUL NATIONAL „ROMAN VODA”, MUNICIPIUL ROMAN OSTAFE CONSTANTIN
16 ROCA IOANA MARIA 11 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT ONICIUC GRIGORUȚĂ
17 LEONTICĂ SEBASTIAN 12 COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT HARALAMB DOREL

 

 

*În conformitate cu nota MEN nr.26490/16.02.2018, în urma centralizării naționale a  rezultatelor obținute la etapa județeană, există posibilitatea  suplimentării a numărului de participanți la etapa națională.

INSPECTOR ŞCOLAR GENERAL ADJUNCT,

 prof. Ioan MILEA

Inspector școlar disciplina Fizică,

 prof. Cristinel SECARĂ